WUMed | Rehabilitacja po Covid-19 – bardzo ważna!
11 maja 2021
Aktualności
Rozmowa z Andrzejem Tobolskim, wykładowcą WUMed, fizjoterapeutą z kilkudziesięcioletnim stażem.

Panie Andrzeju, od ponad roku mamy do czynienia z nową chorobą, której skutki odczuwalne są długo po jej „przejściu”. Pacjenci, którzy mieli COVID - 19 skarżą się na powolne dochodzenie do pełni zdrowia. Z którymi dolegliwościami zgłaszają się do pana najczęściej?

WUMed | Andrzej TobolskiWśród pacjentów po Covidzie najwięcej problemów jest z układem oddechowym, jego niewydolnością, wiążę się to również z zaburzeniami pracy mięśni oddechowych czy funkcjonowaniu piersiowego odcinka kręgosłupa. Zdarzają się również dolegliwości neurologiczne, które wynikają z przebiegu choroby.

Czy fizjoterapia jest pomocna w szybszym dochodzeniu do sprawności, sprzed choroby?

Rehabilitacja jest bardzo ważna po przebytej chorobie Covid-19. Działanie fizjoterapeuty ma na celu wzmocnienie mięśni oddechowych, poprawę pojemności oddechowej płuc. Poza terapią manualną i ćwiczeniami wykorzystywana jest bardzo efektywna metoda  - terapia polem  elektromagnetycznym firmy BTL, która działa rozszerzająco na naczynia krwionośne, poprawia hipokoagulacje,  rozszerza oskrzela,  zmniejsza stany zapalne, normalizuje autonomiczną regulację oddychania zewnętrznego. Ponadto zastosowanie tej metody pomaga zmniejszyć  obrzęk śródmiąższowy i komórkowy w błonach śluzowych płuc i oskrzeli.

Fizjoterapia chyba jest wciąż niesłusznie niedoceniana jako forma wspomagania leczenia.

To prawda. Fizjoterapia ma bardzo szerokie spektrum  działania w ramach procesu profilaktyki i leczenia i jako taka, jest nadal mało znana wśród pacjentów i lekarzy. Najczęściej wykorzystywane są podstawowe formy działania : masaż, fizykoterapia czy kinezyterapia. Nadal mało popularne są formy profilaktyki, nowe metody fizjoterapeutyczne jak również wprowadzone w fizykoterapii urządzenia. Obecnie fizjoterapeuci są przygotowani do łączenia w swojej pracy różnorodnych metod fizjoterapeutycznych. Posiadają również odpowiednia wiedzę medyczną. Jednak nadal wśród pacjentów i części personelu lekarskiego brakuje przekonania o skuteczności tych działań.

Jak w takim razie widzi pan przyszłość fizjoterapii, również jako profesji?

W perspektywie zwiększa się znaczenie naszego zawodu i kierunku studiów. Moim zdaniem fizjoterapia ma już duże znaczenie w medycynie, a w miarę poszerzania dostępności, można wykorzystać jej działania profilaktyczne, a przez to poprawić poziom zdrowia społeczeństwa. Szybkie działanie fizjoterapeutyczne powinno w dużym stopniu skrócić czas dochodzenia pacjentów do pełni sprawności, a co za tym idzie zmniejszyć koszty leczenia. Znaczenie ma także profilaktyczna praca z młodzieżą szkolną i dziećmi dająca zdrowie nowym pokoleniom.  W wielu biurach pracowników obejmuje się profilaktyką przez co zwiększa się wydajność pracy. Wszystkich zainteresowanych podjęciem studiów na kierunku fizjoterapia zachęcam do tego. Zdecydowanie jest to zawód przyszłości. Ze swojego doświadczenia dodam, że oprócz różnych możliwości zatrudnienia daje także wiele satysfakcji.

Szpital Czerniakowski Sp. z o. o.

Opiekuńczo-Lecznicze Sp. z o.o.