WUMed | WUMed uczestnikiem międzynarodowej konferencji naukowej.
05 listopada 2021
Aktualności
„Pandemia COVID-19: wnioski dla przyszłej integracji UE w obszarze zdrowia publicznego”, pod tym hasłem 4 listopada 2021 r. odbyło się międzynarodowe wydarzenie zorganizowane przez Fundację Naukową im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie – Centrum Analiz Strategicznych, działającej przy AKADEMII im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, w którym naszą uczelnię reprezentowała prorektor ds. dydaktycznych i rozwoju dr hab. Joanna Jasińska, prof. WUMed.

Konferencja moderowana była z  siedziby  Parlamentu Europejskiego  Unii Europejskiej w Brukseli, prowadzona była on-line w formie panelu dyskusyjnego.

Profesor Joanna Jasińska (druga z lewej, górny rząd), prorektor ds. dydaktyki i rozwoju Warszawskiej Uczelni Medycznej zabrała głos na temat systemu kształcenia przed i podyplomowego pielęgniarek, położnych, i pozostałych pracowników systemu ochrony zdrowia odpowiadającego aktualnym i przewidywanym potrzebom zdrowotnym w obszarze zdrowia publicznego i systemów ochrony zdrowia. To znaczące stanowisko, w dyskusji na temat wymogów w przygotowaniu kadr medycznych. Sytuacja epidemiologiczna postawiła przed medykami wyzwania, które z pewnością powtórzą się w przyszłości. Kluczowym zadaniem instytucji kształcących medyków jest jak najlepsze ich przygotowanie do zawodu.  Wystąpienie prof. Jasińskiej spotkało się z dużym zainteresowaniem i nie pozostało bez echa.

Podczas konferencji dyskutowano także o nowych programach działań UE w dziedzinie zdrowia, które pozwolą zapobiec przyszłym pandemiom. Systemy ochrony zdrowia państw UE będą w stanie lepiej poradzić sobie z potencjalnym kryzysem po dokonaniu całościowego przeglądu istniejących rozwiązań w tym: procesów decyzyjnych, opinii ciał eksperckichi medycznych, sprawnej koordynacji działań sfery cywilnej i wojskowej, potencjale materialnym i ludzki. Niezwykle istotnym elementem, co podkreślano podczas konferencji,  jest program ustawicznych szkoleń, kształcenia kadr medycznych, profilaktyka.

Wydarzenie zgromadziło znamienitych mówców. Głos zabrali m.in.: Włodzimierz Cimoszewicz – były Premier RP, prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, prof. Maria Gończak z Wydziału Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie,  kierownik Zakładu Epidemiologii i Zarządzania, wiceprezydent EUPHA Infectious Diseases Control, prof. Jolanta Itrich – Drabarek - Kierownik Katedry Nauk o Państwie i Administracji Publicznej WNPiSM, członek Rady Doskonałości Naukowej I kadencji od 2019 roku, prof. Andrzej Fal - Kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, dr Marek Rutka z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Jan Barcz z Katedry Prawa Międzynarodowego i Prawa Unii Europejskiej Akademia Leona Koźmińskiego, prof.  Adam Kułach były Ambasador RP w Arabii Saudyjskiej, Jerzy Miller były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Głównym z wniosków wydarzenia jest konieczność wzmacniania koncepcji Europejskiej Unii Zdrowotnej. W jej ramach rozszerzeniu uległby zakres zadań Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ECDC oraz Europejskiej Agencji Leków EMA. Już powstaje nowy unijny urząd ds. gotowości i reagowania na wypadek stanu zagrożenia zdrowia, HERA. Dzięki „Strategii farmaceutycznej dla Europy” pacjenci na kontynencie uzyskają gwarancję przystępnego cenowo dostępu do leków (także w czasie przyszłych kryzysów), a sektor ich produkcji ma stać się bardziej innowacyjny i konkurencyjny w skali globalnej.