Rozmowa z mgr Katarzyną Nowakowską, kosmetolożką, wykładowczynią Warszawskiej Uczelni Medycznej.
Kosmetologia kojarzy się nam przede wszystkim z poprawianiem urody, ale to przecież nie jedyny aspekt tej dziedziny nauk o zdrowiu. Bardzo istotnym jej zakresem jest wykorzystanie fizjoterapii. Kiedy jest stosowana i na czym polega?
Fizjoterapia w kosmetologii wykorzystywana jest w wybranych problemach kosmetycznych i dermatologicznych jak, m.in.: zaburzenia pigmentacji skóry, trądzik pospolity i różowaty, blizny, bliznowce i rozstępy skóry, nadwaga i otyłość, cellulit.
W terapii wykorzystywane są zabiegi fizjoterapeutyczne z użyciem prądu stałego tj. galwanizacja, jonoforeza. Do zabiegów używane są również prądy małej i średniej częstotliwości. Bardzo często wykorzystywane są ultradźwięki. Przykładem takich zabiegów są peeling ultradźwiękowy - kawitacyjny, jonoforeza, redukcja tkanki tłuszczowej za pomocą zogniskowanej fali ultradźwiękowej.
Stosujemy również terapię falami uderzeniowymi, światłoterapię, laseroterapię oraz wysokoenergetyczną fototerapię z użyciem innych źródeł światła, hydroterapię, termoterapię ciepłem i zimnem, peloidoterapię, masaże np. twarzy, te wpływające na poprawę sylwetki oraz masaże orientalne .
Kto powinien poddać się fizjoterapii kosmetologicznej?
O zastosowaniu fizjoterapii kosmetologicznej powinny pomyśleć osoby, które mają poważne problemy skórne, jak trądzik, blizny, bliznowce, rozstępy oraz te walczące z nadwagą i otyłością. Fizjoterapia w kosmetologii jest również pomocna dla osób, u których występuje nadmierne owłosienie oraz dla wszystkich, którzy chcą przywrócić jędrność skóry, zminimalizować oznaki starzenia skóry, a także poprawić funkcjonowanie organizmu.
Podajmy może przykłady takich zabiegów.
Najczęściej stosowanym w kosmetologii urządzeniem do fizykoterapii jest fala uderzeniowa.
Zabiegi wykonuje się przede wszystkim w walce z cellulitem oraz miejscową otyłością. Fala uderzeniowa wpływa na wygładzenie i odmłodzenie skóry, poprawia napięcie tkanki łącznej, przyczynia się do rozbicia tłuszczu, redukcji rozstępów i blizn. Zabiegi falą uderzeniową mogą być polecane wszystkim osobom, które chcą poprawić kondycję skóry oraz zmniejszyć obwody w różnych częściach ciała.
Kolejnym urządzeniem wykorzystywanym w kosmetologii jest aparat do drenażu limfatycznego. Wykonywany nim masaż uciskowy stymuluje układ chłonny i krwionośny. W wyniku działania urządzenia dochodzi do redukcji obrzęków powstających z powodu zastoju krwi i limfy oraz wzrostu elastyczności i odżywienia tkanek. Drenaż limfatyczny ma działanie detoksykacyjne. Dobre rezultaty daje w walce z cellulitem i otyłością.
Do poprawy wyglądu skóry stosowana jest również elektroterapia. W zależności od użytego prądu celem wykonywanego zabiegu może być poprawa uwodnienia i kolorytu skóry, zwiększenie jej napięcia, działanie przeciwzmarszczkowe, poprawa ukrwienia i metabolizmu komórek, a także terapia blizn. Najczęściej wykonywanymi zabiegami są: galwanizacja, jonoforeza oraz elektrostymulacja.
Innowacyjna terapią jest Tecar, która wykorzystuje działanie fali radiowej wysokiej częstotliwości. Stosowana fala umożliwia dostarczenie do organizmu energii poprzez efekt oporu przepływającego prądu. Dochodzi do głębokiego przegrzewania i stymulowania energii wewnątrz tkanek. Następuje przyspieszenie działania mechanizmów regeneracyjnych, które przyczyniają się do poprawy wyglądu skóry.
Zabiegiem fizjoterapeutycznym, powszechnie stosowanym w kosmetologii jest masaż. Przeprowadzany systematycznie spowalnia procesy starzenia, poprawia metabolizm, przyspiesza wydalanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii, zwiększa przepływ krwi i chłonki.
Powszechnie stosowane są również zabiegi laserowe.
Laseroterapia jest obecnie najczęściej stosowana w zwalczaniu problemów skórnych oraz w celu odmładzania skóry. Sprawdza się także w usuwania przebarwień, zmian naczyniowych, naczyniaków krwionośnych oraz w epilacji.
Popularność usług kosmetycznych i kosmetologicznych spowodowała „zalew” rynku osobami i salonami oferującymi tego typu usługi. Czym kierować się przy wyborze kosmetologa, na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim na kwalifikacje i wiedzę. Bardzo dużo na ryku jest „kosmetolożek”, które ukończyły kilku dniowy lub tygodniowy kurs i nie mają - bo nie mogą mieć- wiedzy ani umiejętności z zakresu kosmetologii.
Wybierając kosmetologa należy sprawdzić czy ma ukończone studia na tym kierunku. Warto pamiętać, że absolwent kosmetologii ma szeroką wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, dermatologii klinicznej i estetycznej, podologii czy farmakologii. Dobry i zaangażowany kosmetolog cały czas się dokształca. Potrafi dobrać terapię do potrzeb naszej skóry, umie rozpoznać wskazania i przeciwskazania do stosowania danego preparatu lub zabiegu. Możemy być również spokojni, że będzie przestrzegać odpowiednich zasad higieny i bhp kosmetologicznego, w tym również etycznego.
Trudno uniknąć pokusy odmłodzenia się lub upiększenia szybko i tanio. Wszyscy jesteśmy „bodźcowani” reklamami kolejnych multifunkcyjnych kosmetyków, urządzeń kosmetologicznych oraz zabiegów. Jak się w tym odnaleźć, czy bezrefleksyjnie ulegać nowinkom kosmetologicznym?
Absolutnie nie. Musimy wziąć pod uwagę, że każdy z nas jest inny - ma swoją historię wskazań i ograniczeń do stosowania preparatów i zabiegów, a reklama jest kierowana do wszystkich. Jeśli już ulegniemy pokusie skonsultujmy się z profesjonalnym kosmetologiem, który poinformuje nas o przeciwwskazaniach do zabiegu kosmetologicznego. Nie jest ich wcale mało. Wśród najczęściej występujących są zakażenia wirusowe – opryszczka, brodawki, zakażenia bakteryjne, uszkodzenia skóry, wykwity ropne, różnego typu trądzik oraz nowotwory. Weźmy również pod uwagę, że nie na każdym typie cery można wykonać „promowany” w mediach zabieg a na wielozadaniowe kosmetyki możemy być po prostu uczuleni - warto więc skorzystać z próbek aby upewnić się, że żaden składnik nie wywołuje u nas niepożądanych reakcji.
Studia na kierunku Kosmetologia cieszą się dużym zainteresowaniem jednak cześć osób zapewne właśnie teraz, na początku roku waha się i zastanawia się jakie studia podjąć, którą drogę zawodową wybrać? Czym zachęciłaby Pani do studiowania kierunku Kosmetologia?
Kosmetologia bardzo szybko się rozwija. Otwiera wiele możliwości przed absolwentem. Już same studia są niezwykle ciekawe - student dostaje nie tylko dawkę wiedzy ale również zdobywa umiejętności praktyczne. Warszawska Uczelnia Medyczna współpracuje z praktykami zawodu, którzy najlepiej i najpełniej przekazują studentom swoje doświadczenie. Przyszłość absolwentki/ absolwenta kosmetologii jest pewna. Na rynku pracy jest duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych kosmetologów. Bez trudu mogą znaleźć zatrudnienie m.in. w gabinetach kosmetologicznych, poradniach podologicznych, klinikach dermatologicznych i medycyny estetycznej, gabinetach odnowy biologicznej i SPA. Indywidualiści mogą pracować na własny rachunek. Bycie wykształconym kosmetologiem daje pewność bytu, rozwoju no i wielką satysfakcję.