Badania rynku pracy oraz wypowiedzi specjalistów ds. rekrutacji jednoznacznie dowodzą, że poprawne napisanie dokumentów aplikacyjnych nie jest wcale takie proste jak to by się powszechnie wydawało i na ogół przysparza duże trudności wielu osobom poszukującym zatrudnienie. Jednocześnie podkreśla się, że nieumiejętne i szablonowe opracowywanie aplikacji niweczy, już w początkowym okresie starań o pracę, podejmowany trud i wysiłek na rzecz jej otrzymania.
Jeśli do tej pory szukając pracy, ograniczałeś(aś) się do powielania i wysyłania tego samego (to jest pisanego szablonowo, czy sztampowo) życiorysu i listu motywacyjnego, nie uwzględniając wymagań i oczekiwań pracodawców zawartych w konkretnych ofertach pracy, to miej świadomość, że to Ty zaniżałeś(aś) swoje szanse na jej podjęcie i czyniłeś to wyłącznie na własne życzenie.
W tym to artykule pokażemy Ci istotę i znaczenie dokumentów aplikacyjnych w poszukiwaniu zatrudnienia. W kolejnych zaś artykułach poświęconych tej problematyce, podpowiemy Ci jak napisać profesjonalny i ciekawy życiorys oraz list motywacyjny, aby zwiększyć swoje szanse na podjęcie wymarzonej pracy.
Dokumenty aplikacyjne, to najprościej ujmując, dokumenty składane podczas aplikacji o pracę. Zawierają one istotne informacje dotyczące aplikanta, czyli najczęściej tzw. życiorys zawodowy, który potocznie nazywa się CV (łac. Curriculum Vitae) oraz list motywacyjny.
Przygotowanie dokumentów aplikacyjnych jest jedną z najważniejszych czynności, o jakich musi pamiętać każda osoba poszukująca posady.
Dla Ciebie, stanowią one pierwszy krok związany z poszukiwaniem pracy a dla Twojego potencjalnego pracodawcy pierwszy etap realizacji procesu rekrutacji i selekcji, od którego zależeć będzie, czy to Ty otrzymasz upragnioną pracę.
Dokumenty aplikacyjne, tj. CV i list motywacyjny, są zatem Twoją wizytówką, która podlega szczegółowej ocenie i analizie. Analiza ta jest wstępnym etapem weryfikacji osób, ubiegających się o pracę pod względem ich adekwatności do wymagań formalnych, określonych w ofercie pracy. Służy więc przede wszystkim do odrzucenia tych kandydatów, którzy nie spełniają wymagań i oczekiwań pracodawcy.
Celem analizy życiorysu dokonywanej przez pracodawcę jest zapoznanie się z doświadczeniem zawodowym i kwalifikacjami kandydatów oraz wyciągnięcie stosownych wniosków o ich możliwościach zawodowych.
Dokonuje się tego poprzez rozrachunek wykształcenia, doświadczenia zawodowego, kwalifikacji i umiejętności oraz przebiegu kariery kandydata, oceniając i porównując kolejno zajmowane przez niego stanowiska, wykonywane obowiązki i zadania oraz miejsca zatrudnienia a także przebyte szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje.
(Ocena ta wymaga jednak dalszej weryfikacji w ramach realizacji kolejnych etapów procesu rekrutacji i selekcji).
Twój życiorys to zatem jedna z pierwszych informacji dla przyszłego pracodawcy, która posłuży mu do wstępnej oceny Twojej osoby i do ewentualnego zakwalifikowania Cię do rozmowy kwalifikacyjnej.
Pisząc życiorys, Twoim celem jest zainteresować pracodawcę swoimi kwalifikacjami i umiejętnościami, doświadczeniem zawodowym oraz posiadanymi cechami osobowości. Dlatego przedstawiając siebie w życiorysie pamiętaj nie tylko o tym: kto jest adresatem Twojej oferty i jakiej poszukujesz pracy ale i o tym jaki posiadasz potencjał zawodowy oraz jakimi przymiotami osobowościowo - zawodowymi dysponujesz.
Dopóki nie spotkasz się osobiście z osobą rekrutującą jesteś tak dobry jak to, co sam napisałeś o sobie w swoim życiorysie!
Drugim istotnym dokumentem, który zostanie przeczytany i będzie skrupulatnie analizowany oraz oceniany jest Twój list motywacyjny. Aktualnie firmy zasypywane są listami motywacyjnymi - warto, aby Twój pozytywnie się wyróżniał na tle innych aplikacji i zainteresował pracodawcę. Liczy się tu przede wszystkim autoreklama i umiejętność promowania własnej osoby oraz uzasadnienie faktu ubiegania się o pracę wraz z podaniem motywów jej podjęcia (np. chęć dalszego rozwoju zawodowego, sprostanie nowym wyzwaniom, możliwość nabycia nowego doświadczenia i kwalifikacji, czy chęć sprawdzania się itp.). List motywacyjny nie jest powtórzeniem CV - jest Twoim osobistym ogłoszeniem i swoistą autoreklamą!
Nie zawsze istnieje konieczność sporządzania listu motywacyjnego podczas ubiegania się o pracę. Zazwyczaj informację o tym, czy pracodawca wymaga takiego dokumentu, można znaleźć w zamieszczonym ogłoszeniu (ofercie pracy). Mimo wszystko, przyjmuje się, że zawsze warto wysłać list motywacyjny przy aplikowaniu o pracę. Informacje w nim zawarte nigdy nie zaszkodzą - a wręcz przeciwnie, zawsze stawiają kandydata w pozytywnym świetle i zazwyczaj pomagają mu w wywarciu korzystniejszego wrażenia na pracodawcy, zwłaszcza w porównaniu do tych, którzy tego nie czynią.
Jak napisać poprawnie CV i list motywacyjny?
Pokażą Ci to kolejne artykuły poświęcone niniejszej problematyce a przygotowane specjalnie dla Ciebie przez specjalistów partnera naszego Biura Karier - Pracuj.pl. Znajdziesz w nich szczegółowe wskazówki dotyczące pisania życiorysu i listu motywacyjnego. Zobaczysz, jak w prosty sposób uatrakcyjnić i urozmaicić swoją aplikację, zwiększając tym samym szanse na podjęcie interesującej Cię pracy. To naprawdę nie jest aż takie trudne!
Przeczytaj również: