Poprawnie napisane dokumenty aplikacyjne to już pierwszy, skuteczny krok do znalezienia pracy

Badania rynku pracy oraz wypowiedzi specjalistów ds. rekrutacji jednoznacznie dowodzą, że poprawne napisanie dokumentów aplikacyjnych nie jest wcale takie proste jak to by się powszechnie wydawało i na ogół przysparza duże trudności wielu osobom poszukującym zatrudnienie. Jednocześnie podkreśla się, że nieumiejętne i szablonowe opracowywanie aplikacji niweczy, już w początkowym okresie starań o pracę, podejmowany trud i wysiłek na rzecz jej otrzymania.

Jeśli do tej pory szukając pracy, ograniczałeś(aś) się do powielania i wysyłania tego samego (to jest pisanego szablonowo, czy sztampowo) życiorysu i listu motywacyjnego, nie uwzględniając wymagań i oczekiwań pracodawców zawartych w konkretnych ofertach pracy, to miej świadomość, że to Ty zaniżałeś(aś) swoje szanse na jej podjęcie i czyniłeś to wyłącznie na własne życzenie.

W tym to artykule pokażemy Ci istotę i znaczenie dokumentów aplikacyjnych w poszukiwaniu zatrudnienia. W kolejnych zaś artykułach poświęconych tej problematyce, podpowiemy Ci jak napisać profesjonalny i ciekawy życiorys oraz list motywacyjny, aby zwiększyć swoje szanse na podjęcie wymarzonej pracy.

Dokumenty aplikacyjne, to najprościej ujmując, dokumenty składane podczas aplikacji o pracę. Zawierają one istotne informacje dotyczące aplikanta, czyli najczęściej tzw. życiorys zawodowy, który potocznie nazywa się CV (łac. Curriculum Vitae) oraz list motywacyjny.

Przygotowanie dokumentów aplikacyjnych jest jedną z najważniejszych czynności, o jakich musi pamiętać każda osoba poszukująca posady.
Dla Ciebie, stanowią one pierwszy krok związany z poszukiwaniem pracy a dla Twojego potencjalnego pracodawcy pierwszy etap realizacji procesu rekrutacji i selekcji, od którego zależeć będzie, czy to Ty otrzymasz upragnioną pracę.

Dokumenty aplikacyjne, tj. CV i list motywacyjny, są zatem Twoją wizytówką, która podlega szczegółowej ocenie i analizie. Analiza ta jest wstępnym etapem weryfikacji osób, ubiegających się o pracę pod względem ich adekwatności do wymagań formalnych, określonych w ofercie pracy. Służy więc przede wszystkim do odrzucenia tych kandydatów, którzy nie spełniają wymagań i oczekiwań pracodawcy.

Celem analizy życiorysu dokonywanej przez pracodawcę jest zapoznanie się z doświadczeniem zawodowym i kwalifikacjami kandydatów oraz wyciągnięcie stosownych wniosków o ich możliwościach zawodowych.

Dokonuje się tego poprzez rozrachunek wykształcenia, doświadczenia zawodowego, kwalifikacji i umiejętności oraz przebiegu kariery kandydata, oceniając i porównując kolejno zajmowane przez niego stanowiska, wykonywane obowiązki i zadania oraz miejsca zatrudnienia a także przebyte szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje.
(Ocena ta wymaga jednak dalszej weryfikacji w ramach realizacji kolejnych etapów procesu rekrutacji i selekcji).

Twój życiorys to zatem jedna z pierwszych informacji dla przyszłego pracodawcy, która posłuży mu do wstępnej oceny Twojej osoby i do ewentualnego zakwalifikowania Cię do rozmowy kwalifikacyjnej.
Pisząc życiorys, Twoim celem  jest zainteresować pracodawcę swoimi kwalifikacjami i umiejętnościami, doświadczeniem zawodowym oraz posiadanymi cechami osobowości. Dlatego przedstawiając siebie w życiorysie pamiętaj nie tylko o tym: kto jest adresatem Twojej oferty i jakiej poszukujesz pracy ale i o tym  jaki posiadasz  potencjał zawodowy oraz jakimi przymiotami osobowościowo - zawodowymi dysponujesz.

Dopóki nie spotkasz się osobiście z osobą rekrutującą jesteś tak dobry jak to, co sam napisałeś o sobie w swoim życiorysie!

Drugim istotnym dokumentem, który zostanie przeczytany i będzie skrupulatnie analizowany oraz oceniany jest Twój list motywacyjny. Aktualnie firmy zasypywane są listami motywacyjnymi - warto, aby Twój pozytywnie się wyróżniał na tle innych aplikacji i zainteresował pracodawcę. Liczy się tu przede wszystkim autoreklama i umiejętność promowania własnej osoby oraz uzasadnienie faktu ubiegania się o pracę wraz z podaniem motywów jej podjęcia (np. chęć dalszego rozwoju zawodowego, sprostanie nowym wyzwaniom, możliwość nabycia nowego doświadczenia i kwalifikacji, czy chęć sprawdzania się itp.). List motywacyjny nie jest powtórzeniem CV - jest Twoim osobistym ogłoszeniem i swoistą autoreklamą!

Nie zawsze istnieje konieczność sporządzania listu motywacyjnego podczas ubiegania się o pracę. Zazwyczaj informację o tym, czy pracodawca wymaga takiego dokumentu, można znaleźć w zamieszczonym ogłoszeniu (ofercie pracy). Mimo wszystko, przyjmuje się, że zawsze warto wysłać list motywacyjny przy aplikowaniu o pracę. Informacje w nim zawarte nigdy nie zaszkodzą - a wręcz przeciwnie, zawsze stawiają kandydata w pozytywnym świetle i zazwyczaj pomagają mu w wywarciu korzystniejszego wrażenia na pracodawcy, zwłaszcza w porównaniu do tych, którzy tego nie czynią.

Jak napisać poprawnie CV i list motywacyjny?

Pokażą Ci to kolejne artykuły poświęcone niniejszej problematyce a przygotowane specjalnie dla Ciebie przez specjalistów partnera naszego Biura Karier - Pracuj.pl. Znajdziesz w nich szczegółowe wskazówki dotyczące pisania życiorysu i listu motywacyjnego. Zobaczysz, jak w prosty sposób uatrakcyjnić i urozmaicić swoją aplikację, zwiększając tym samym szanse na podjęcie interesującej Cię pracy. To naprawdę nie jest aż takie trudne!

Przeczytaj również: