List motywacyjny to – tuż obok CV– jeden z najbardziej pożądanych dokumentów przez pracodawców. Umożliwia on sprawdzenie motywacji osoby, która ubiega się o stanowisko w firmie, jak również zweryfikowanie pobudek, którymi się ona kieruje. Istotne jest więc, aby list ten był dla rekrutera atrakcyjny.
Czym jest list motywacyjny?
List motywacyjny to dokument, w którym zainteresowany argumentuje oraz wyjaśnia swoją motywację do podjęcia pracy w konkretnej firmie na danym stanowisku. W przypadku niektórych rekrutacji okazanie takiego listu przez kandydata jest niezbędne, aby przejść do dalszego jej etapu.
O czym należy pamiętać, tworząc list motywacyjny?
Chcąc prawidłowo napisać list motywacyjny, warto kierować się kilkoma wskazówkami. Przede wszystkim na wstępnie należy spersonalizować treść – czyli określić, do kogo dokument będzie kierowany. Najczęściej jest to dział HR lub dyrektor działu, do którego aplikuje zainteresowany. W dalszym ciągu trzeba poinformować adresata o tym, skąd interesant dowiedział się o ofercie pracy (np. z portalu Pracuj.pl czy Urzędu Pracy).
Dalsza część wymaga od kandydata wyjaśnienia, dlaczego zdecydował się na aplikację do tej konkretnej firmy na wskazane stanowisko. W tym obszarze warto poruszyć kwestie związane z celami czy wartościami marki, z którymi utożsamia się kandydat. Punkt ten stanowi płynne przejście do kolejnej części listu motywacyjnego, jaką jest przedstawienie, dlaczego zainteresowany uważa, iż dana oferta pracy jest właśnie dla niego. Tutaj musi nastąpić przedstawienie swojej kandydatury w jak najlepszym świetle. Warto odwoływać się do wykształcenia lub zdobytego doświadczenia. Atrakcyjny dla pracodawcy jest także stały rozwój oraz pobudki, jakie kierują aplikującym. W tym miejscu musi on więc przekonać zatrudniającego, że jest odpowiednią osobą na to stanowisko. W ostatnim kroku należy profesjonalnie zakończyć list, podkreślając swoje nadzieje na możliwość przejścia do dalszego etapu rekrutacji.
Zachowaj formalny styl
Warto pamiętać, że list motywacyjny to przede wszystkim dokument. Dlatego należy sporządzić go w formalnym stylu, nie przesadzając z nadmiernymi zwrotami grzecznościowymi. Przede wszystkim jednak pod żadnym pozorem nie wolno używać skopiowanych, utartych frazesów. Nie tylko wygląda to nieestetycznie, ale także sprawia, iż rekruter nieprzychylnie patrzy na całokształt treści. W liście motywacyjnym warto więc pisać wyłącznie o sobie.
Artykuł został przygotowany przez partnera naszego Biura Karier - Pracuj.pl
Przeczytaj również: