W niniejszym artykule przybliżymy jedną z metod poszukiwania zatrudnienia jakim są kontakty osobiste, czyli sieć własnych znajomości. Polskie nazewnictwo tej metody zastępowane jest w ostatnich latach modnym pojęciem „network”.
Słowo „network” pochodzi z angielskiego słowa „net” czyli sieć. Networking jest więc budowaniem sieci kontaktów interpersonalnych, które mają pomóc w karierze zawodowej, w tym w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia.
W literaturze przedmiotu „networking” określa się jako proces wymiany informacji, zasobów, wzajemnego poparcia i możliwości, prowadzony dzięki sieci wzajemnych kontaktów. Polega na tworzeniu i wykorzystywaniu relacji międzyludzkich w różnych celach, głównie biznesowych.
Jest to umiejętność ceniona na dzisiejszym rynku pracy, ponieważ budowanie kontaktów oraz ich utrzymywanie, pozwala nawiązywać współpracę, pozyskiwać intratne posady i kontrakty, a także znaleźć wymarzoną pracę.
Kontakty osobiste to zatem jeden z bardziej skutecznych sposobów poszukiwania zatrudnienia. Konstruowanie własnej sieci znajomości może pomóc na różnych etapach rozwoju zawodowego, nie tylko przy wyborze taktyki poszukiwania pracy, ale także w planowaniu zmiany zatrudnienia, czy wreszcie przebiegu kariery.
Z wyników badań publikowanych na łamach portali społecznościowych, poświęconych rynkowi pracy wynika, że niemal 1/3 badanych Polaków znalazła obecną pracę dzięki sieci kontaktów osobistych. W Stanach Zjednoczonych wskaźnik ten jest zdecydowanie wyższy. Przyjmuje się, i to z dużą dozą ostrożności, że dotyczy ponad połowy, spośród ogółu, podejmujących zatrudnienie.
Dlaczego spośród wielu metod poszukiwania zatrudnienia powinno się stosować właśnie tą?
Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Skuteczność tej metody wynika m.in. z faktu, że informacje o większości wolnych miejsc pracy nie pojawiają się nigdy w ogłoszeniach prasowych, portalach internetowych czy w urzędach pracy. Szacuje się, że anonse te stanowią około 60% - 80% ofert pracy, które nigdy nie zostaną oficjalnie opublikowane, pozostając w tzw. ukrytym rynku pracy. Stanowiska te są jednak obsadzone ale przez osoby, które dowiedziały się o nich dzięki swojej sieci kontaktów.
Na uwagę zasługuje również fakt, że pracodawcy dobierają najczęściej pracowników poprzez system kontaktów osobistych. Wiele firm poszukując kandydatów do pracy, o wolnych miejscach informuje najpierw swoich pracowników. Pracodawcy bowiem niechętnie zatrudniają osoby bez odpowiednich rekomendacji. Również specjaliści odpowiedzialni za rekrutację, zanim sięgną po kandydata z zewnętrznego rynku pracy, prowadzą konsultacje z najbliższymi współpracownikami. W ten sposób pracodawcy i tzw. HR-owcy,decydując się na zatrudnienie osoby z polecenia unikają różnych problemów np. w postaci strat finansowych z jakimi wiąże się nieudana rekrutacja czy niskiej jakości pracy niekompetentnego pracownika.
Ponadto przyjmuje się, że polecany przez grono zaufanych osób kandydat będzie pracował rzetelniej i szybciej wkomponuje się w zespół pracowniczy.
Korzyści wynikające z zatrudniania poprzez kontakty osobiste należy rozpatrywać nie tylko w kontekście pracodawcy ale także i pracobiorcy. Aplikujący, uzyskując od znajomych informację o wolnym miejscu pracy ma potencjalnie większe szanse na zatrudnienie, niż w przypadku pozyskania jej z tradycyjnych źródeł. Posiada również większe możliwości pozyskania wszechstronnych informacji o firmie, jej profilu biznesowym, charakterystyce wakującego stanowiska i warunkach pracy.
Najbardziej wartościowe są w tym wypadku informacje od aktualnych lub byłych pracowników, którzy potrafią w dużym stopniu przybliżyć środowisko zawodowe oraz ogólną atmosferę pracy w danej firmie. Dysponując takim zasobem informacji łatwiej jest przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą.
Jak budować sieć własnych znajomości?
Tworząc sieć kontaktów należy pamiętać, że głównym naszym celem jest znalezienie zatrudnienia. Cel ten realizujemy poprzez następujące działania:
Najprostszą sieć kontaktów osobistych tworzy nasza bliższa i dalsza rodzina, przyjaciele, koledzy, znajomi ze szkoły i studiów, byli i aktualni współpracownicy, byli szefowie a także znajomi znajomych i ich rodziny, przyjaciele. Budując sieć nie należy się ukrywać faktu, że jesteśmy bez pracy i że ją poszukujemy. Trzeba jednak dokładnie określić jakiej pracy szukamy, jakie posiadamy kompetencje, kwalifikacje i umiejętności.
Działanie tak konstruowanej sieci polega na tym, że osoby je tworzące znając naszą sytuację zawodową, przekazują informacje swoim bliskim i znajomym. W ten sposób pośrednio kontaktują nas z szeregiem osób, które z kolei przekazują nam wiadomości zwrotne o potencjalnych miejscach pracy. Wskazane jest, aby podtrzymywać zawierane znajomości, ale nie wymagać od członków sieci znalezienia nam pracy. Nie możemy prosić nikogo o „załatwienie pracy”, tylko o poinformowanie o ewentualnej ofercie, jeśli taka się pojawi. To my mamy szukać pracy, a w dobrym tonie będzie okazanie wdzięczności za każdą informację nawet gdy jest ona mało przydatna.
Pamiętajmy!
Korzystając z „siatki kontaktów” pytajmy znajomych jedynie o kontakt i informację. Nikt nie ma obowiązku nam pomagać. Ułatwienie kontaktu z pracodawcą, czy wskazanie firmy, w której istnieją możliwości zatrudnienia jest już wielkim wsparciem. Po znalezieniu pracy, pamiętajmy by sieć kontaktów pielęgnować i wykorzystywać do pomocy innym, znajdującym się w podobnej sytuacji. Sieć kontaktów wykorzystujmy ponadto do osiągania kolejnych celów - zarówno tych zawodowych, jak i prywatnych.
Na zakończenie warto wspomnieć, że obok klasycznego networkingu opartego na bezpośrednim kontakcie, istnieje wiele sieci tworzących społeczności on-line. Wymienić tu można choćby najbardziej popularny w Polsce GoldenLine, czy LinkedIn, a także mniej znane, jak profeo.pl, xing.pl, czy biznes.net.
Podsumowując, poszukiwanie pracy poprzez sieć znajomości to jedna z bardziej skutecznych i stosunkowo łatwych metod znajdowania zatrudnienia. Warto jednak traktować ją jako jedną z alternatyw, wspomagając takimi technikami jak: wysyłanie CV i listów motywacyjnych, opracowywanie własnych ofert, przeglądanie i analiza ogłoszeń prasowych i internetowych, odpowiadanie na anonse, udział w szkoleniach, warsztatach itp. Stosowanie wielu rozwiązań jednocześnie nie tylko zwiększa szansę na szybkie znalezienie zatrudnienia, ale również w pełni satysfakcjonującego miejsca pracy.
Cykl artykułów "Jak szukać pracy?":