To warto wiedzieć… Analiza ofert pracy. Jak szukać pracy (Część VI)

W niniejszym artykule przybliżymy kolejną metodę poszukiwania zatrudnienia jaką jest analiza ofert pracy. Szukanie pracy poprzez ogłoszenia to najczęściej stosowana taktyka podejmowania angażu. Polega ona na odpowiadaniu przez poszukującego pracy na ogłoszenia o wolnych stanowiskach zatrudnienia, zamieszczanych przez pracodawców w środkach masowego przekazu.

Prezentację tej metody, należy rozpocząć od wyjaśnienia znaczenia pojęcia „oferta pracy zgłoszona przez pracodawcę”. Określenie to nie jest jednoznacznie interpretowane i bywa przyczyną wielu nieporozumień.

 

Czym jest zatem oferta pracy?

Departament Rynku Pracy ofertę pracy definiuje jako „ (…) zgłoszenie przez pracodawcę do powiatowego urzędu pracy co najmniej jednego wolnego miejsca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w określonym zawodzie lub specjalności w celu uzyskania pomocy w znalezieniu odpowiedniego pracownika” 1/.

Rozpatrując ofertę pracy, w kontekście rynku pracy i sposobu jej upowszechniania można ogólnie określić ją jako propozycję zatrudnienia, przedstawioną w formie ogłoszenia, którą pracodawca kieruje do osób zainteresowanych podjęciem pracy. Oferta jest zatem specyficznym ogłoszeniem, które pracodawca może zamieścić w środkach masowego przekazu (prasa, radio, telewizja, internet, tablice ogłoszeń itp.), lub zgłosić do powiatowego urzędu pracy czy agencji pośrednictwa pracy itp., dotyczącym co najmniej jednego wolnego stanowiska pracy. Ofertę upublicznia się, aby dotarła do jak największej liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy, ale spełniających sprecyzowane wymagania.

Prawidłowo przygotowana oferta pracy powinna zawierać: nazwę stanowiska pracy, krótką charakterystykę pracodawcy (firmy), opis czynności wykonywanych na tym stanowisku, stawiane wymagania, wysokość proponowanego wynagrodzenia, miejsce pracy i datę jej rozpoczęcia, sposób i termin składania aplikacji oraz wykaz wymaganych dokumentów (np.: CV, list motywacyjny, podanie o pracę, dyplomy itp.).

Należy zaznaczyć, że za pośrednictwem tak sformułowanego ogłoszenia, kandydat powinien poznać zakres obowiązków i zadań przypisanych do stanowiska, na które prowadzona jest rekrutacja. Warto więc dokładnie je przeanalizować i zastanowić się, czy własna wizja rozwoju pokrywa się z oferowaną rzeczywistością. Kompletne ogłoszenie powinno obejmować również wymagania pracodawcy. Warto zwrócić uwagę także na informację „mile widziane umiejętności…”, które mogą zwiększyć szanse na zdobycie konkretnej posady.

W praktyce szczegółowe wymagania nie zawsze są uwzględniane w treści zamieszczanych ofert, ponieważ ogłoszenia prasowe zazwyczaj bywają dość drogie, stąd niektóre z nich mogą być krótkie i nieprecyzyjne sformułowane ponieważ pracodawcy często starają się w ten sposób obniżyć koszty procesu rekrutacji. Ponadto ogłoszenia oferujące pracę mało atrakcyjną pod względem zarobków czy innych warunków, mogą być celowo ogólnikowe, zdawkowe, niejasne lub akcentujące tylko jej zalety, aby przyciągnąć jak największą liczbę zainteresowanych.

Spostrzeżenia powyższe wskazują jednoznacznie, że każda oferta pracy powinna być przez aplikanta szczegółowo i wszechstronnie studiowana.

Dlaczego należy dokładnie analizować treści oferty pracy?

Osoba szukająca pracy, która nie przeanalizuje dokładnie oferty, może napotkać szereg różnych problemów. Najczęściej traci sporo czasu, a nierzadko i pieniędzy, na przygotowanie i wysłanie swoich ofert (aplikacji), które zazwyczaj nie spełniają wymagań pracodawcy i w następstwie są odrzucane. Sytuacja ta na ogół powoduje takie reperkusje jak: zniechęcenie, frustrację a często rezygnację z dalszych poszukiwań pracy. Dlatego zanim zdecydujemy się wysłać CV i wziąć udział w rekrutacji, dokładnie przeanalizujmy treść oferty pracy. Postarajmy się też zdobyć jak najwięcej informacji na temat przypisanych zadań i obowiązków oraz samego pracodawcy. Informacje te rozpatrujmy w odniesieniu do posiadanego potencjału (wiedzy, kompetencji, kwalifikacji i doświadczenia zawodowego), oczekiwań i możliwości.

Regularne przeglądanie ofert i uważna, wnikliwa oraz systematyczna ich analiza pozwali poznać oczekiwania pracodawców, proponowane warunki zatrudnienia i najczęściej stosowane metody rekrutacji. Przeglądając oferty, poszerzamy też swoją wiedzę o rynku pracy. Dowiadujemy się m.in. o nowych zawodach i specjalizacjach oraz aktualnych trendach w zatrudnieniu. Znajomość zawodów deficytowych i nadwyżkowych, w poszczególnych regionach kraju przydatna będzie w poszukiwaniu miejsca zatrudnienia. (Jeśli w mieście, w którym mieszkamy, występuje nadmiar przedstawicieli posiadanego przez nas zawodu, można rozważyć przeprowadzkę do innej miejscowości lub nawet zmianę dotychczas wykonywanej profesji). Ponadto odnotowywany niski poziom bezrobocia sprawia, że pracodawcy mają kłopoty z obsadzeniem niektórych wolnych stanowisk, dlatego są skłonni oferować atrakcyjniejsze warunki zatrudnienia. Można to odpowiednio wykorzystać w rozmowie kwalifikacyjnej. Orientacja w tym temacie może być przydatna podczas negocjacji wysokości płacy i warunków pracy.
Prawdopodobnie będziemy wysyłać dużą ilość  aplikacji, więc aby się „nie pogubić”, warto prowadzić listę i rejestr swoich zgłoszeń, zapisując nazwy firm oraz stanowisk pracy, do których aplikujemy. Wygodnym rozwiązaniem jest też poszukiwanie nowej pracy za pośrednictwem portali społecznościowych np. portalu praca.pl – wówczas w jednym miejscu mamy zebraną całą swoją historię rekrutacji.

Podkreślić należy, że wyszukiwanie ofert pracy w Internecie i prasie jest metodą bardzo komfortową, gdyż można to czynić w dowolnym czasie. Jednak w wypadku niektórych zawodów, wskazane jest, aby szukać ofert codziennie i odpowiadać na nie z chwilą ich ukazania się np. z samego rana, gdyż po południu mogą być już nieaktualne.

Reasumując, metoda poszukiwania pracy poprzez ogłoszenia choć powszechnie stosowana, tylko pozornie wydaje się łatwą. Istotną trudność stanowi bowiem uważna, systematyczna i dokładna analiza treści ogłoszenia. Jest ona niezbędna dla profesjonalnego przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej, sformułowania pytań pod adresem pracodawcy i uzyskania pełniejszego obrazu oferowanej pracy.

Generalnie na ogłoszenia zamieszczone w środkach masowej komunikacji odpowiadamy niezwłocznie. Jeżeli mamy podany w ofercie numer telefonu pracodawcy, to zanim go wybierzemy, przygotujmy się do telefonicznej autoprezentacji dokonywanej już podczas rozmowy, natomiast jeżeli znamy tylko adres – wysyłajmy wszystkie wymagane w ogłoszeniu dokumenty aplikacyjne.

Poszukiwanie pracy przez media pozwala skorzystać z wielu udogodnień, np. niektóre ogłoszenia z ofertami pracy są tak skonstruowane, że klikając w odpowiednie miejsce na stronie, od razu można na nie odpowiedzieć.
Analiza ofert pracy nie polega tylko na ich eksploracji, w tym określeniu oraz poznawaniu wymagań i oczekiwań pracodawców, ale również na ocenie własnych szans odniesienia sukcesu w realizowanym procesie rekrutacji. O ile wiedzę na temat wymagań pracodawców można czerpać z analizy zamieszczanych ogłoszeń i ofert pracy, to poznanie własnych cech i możliwości dokonać można jedynie poprzez adekwatną samoocenę swojej osoby w aspekcie potrzeb rynku pracy. Większość poszukujących, którym nie udało się znaleźć wymarzonej pracy, poniosła porażkę nie dlatego, że za mało wiedzieli o rynku pracy, ale dlatego, że za mało wiedzieli o sobie.

1/ Źródło: https://www.google.com/search?q=oferta+pracy+definicja+departament+rynku+pracy&sca_esv
 
P.S. Gorąco zachęcamy także do lektury naszych, wcześniejszych artykułów poświęconych niniejszej problematyce. Poniżej podajemy wykaz pozostałych artykułów edycji „Jak szukać pracy?”, publikowanych na łamach „Aktualności Biura Karier?”:

instytucje współpracujące

Instytut
"Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka"
w Warszawie
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji
im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher

ul. Spartańska 1, Warszawa
Narodowe Centrum
Profilaktyki Zdrowotnej
www.ncpz.eu
Narodowy Instytut
Kardiologii

ul. Alpejska 42, 04-628 Warszawa
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne
Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

ul. Banacha 1A, 02-097 Warszawa
Szpital Praski
p.w. Przemienienia Pańskiego
Sp. z o.o.

Aleja Solidarności 67, Warszawa
Szpital Wolski
im. dr Anny Gostyńskiej
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Kasprzaka 17, Warszawa
Warszawski
Szpital Południowy

ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 99, Warszawa
Szpital Powiatowy w Sochaczewie
ul. Batalionów Chłopskich 3/7,
96-500 Sochaczew
Mazowiecki Szpital Wojewódzki
im. św. Jana Pawła II w Siedlcach
Sp. z o.o.

Księcia Józefa Poniatowskiego 26,
08-110 Siedlce
Szpital Miejski
w Siedlcach

ul. Starowiejska 15, Siedlce
Szpital Powiatowy
w Garwolinie

ul. Lubelska 50,
08-400 Garwolin
Samodzielny Publiczny Szpital
Kliniczny im. prof. Orłowskiego
CMKP

ul. Czerniakowska 231,
00-416 Warszawa
Szpital Czerniakowski
Sp. z o. o.

ul. Stępińska 19/25, Warszawa
Mazowiecki Szpital Bródnowski
ul. Kondratowicza 8, Warszawa
Samodzielny Publiczny
Szpital Kliniczny
im. prof. Adama Grucy
CMKP

ul. Konarskiego 13, Otwock
Szpital Specjalistyczny
im. Świętej Rodziny

Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa
Szpital Kolejowy
im. dr med. Włodzimierza Roeflera
w Pruszkowie
Szpital św. Anny
w Piasecznie
Adama Mickiewicza 39,
05-500 Piaseczno
Szpital Dziecięcy
im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Niekłańska 4/24, Warszawa
Mazowiecki
Szpital Wojewódzki
Drewnica Sp. z o.o.

Rychlińskiego 1, Ząbki
Szpital Matki Bożej
Nieustającej Pomocy
w Wołominie

ul. Gdyńska 1/3
05-200 Wołomin
Mazowieckie Centrum
Neuropsychiatrii Sp. z o.o.

Zagórze k/Warszawy
05-462 Wiązowna
Wojewódzka Stacja
Pogotowia Ratunkowego
i Transportu Sanitarnego
"MEDITRANS"
SPZOZ w Warszawie

ul. Hoża 56, 00-685 Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych
Zakładów Lecznictwa Otwartego
Warszawa-Ochota

ul. Szcześliwicka 36, 02-353 Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych
Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy

ul. Gen. M. C. Coopera 5, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego
Warszawa-Mokotów

ul. A.J.Madalińskiego 13, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej
im. Dzieci Warszawy
w Dziekanowie Leśnym
Centrum Medyczne
GRUPA ZDROWIE

Nowodworskie
Centrum Medyczne

ul. Miodowa 2
Nowy Dwór Mazowiecki
Stołeczne Centrum
Opiekuńczo-Lecznicze
Sp. z o.o.

ul. Mehoffera 72/74, Warszawa
Zakład Opiekuńczo - Leczniczy
Zakład Leczniczo - Rehabilitacyjny
WIGOR

w Legionowie
Centrum Intensywnej Terapii Olinek
ul. Bobrowiecka 9, Warszawa
RADIOMEDICA
Centrum Diagnostyki Obrazowej

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Hospicjum
Sióstr Felicjanek
im. bł. Hanny Chrzanowskiej

ul. Nowowiejska 10A, Warszawa
HOSPICJUM EWDOMED
ul. Piłsudskiego 3a
05-510 Konstancin-Jeziorna
NESTOR
Bezpieczny Dom Opieki

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Fundacja
Odzyskać Radość

Bogurzyn 87, 06-521 Wiśniewo
Niepubliczny żłobek
Ale Frajda

ul. Bolesławicka 40, Warszawa
Warszawskie Zakłady
Sprzętu Ortopedycznego S.A.

al. Bohaterów Września 9, Warszawa
www.fantomy-szkoleniowe.pl
Podkarpackie centrum
Usług Dydaktycznych

ul. Rymanowska 15a
35-083 Rzeszów
Kontakt
Warszawska Uczelnia Medyczna
im. Tadeusza Koźluka

ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

INFORMACJE O UCZELNI / REKRUTACJA:  
T: 22 559 21 05
T: 22 559 21 06
T: 22 559 22 35
E: rekrutacja@wumed.edu.pl
Copyright © 2023 - WUMED
rozmiar tekstu
kolory strony